Basit Doğrusal Regresyon Nedir?

Makine öğrenmesi yöntemlerinden biri olan Basit Doğrusal Regresyon (Simple Linear Regresyon) , bir metrik değişkeni başka bir metrik değişkenle doğrusal bir ilişkiden tahmin eden bir tekniktir.  Bir değişken başka bir değişkene doğrusal olarak artıyor veya azalıyorsa Basit Doğrusal Regresyon kullanmak mantıklıdır. Bir örnek ile açıklamaya çalışalım.

IQ Değerlerinden Çalışma Performansının Tahmin Edilmesi (Örnek)

Aşağıda gördüğünüz veri seti üzerinden iq değerlerine göre çalışanların çalışma performansların görebiliyoruz.

basit linear regresyon veri seti

Şimdi bu verileri grafik üzerinde görelim. Gördüğünüz kırmızı noktalar üzerindeki numaralar çalışanların id değerlerini gösteriyor.

basit linear regresyon grafik

Buradaki amacımız bu noktalara uygun en iyi tahmin doğrusunu çizmektir. Bu yazıda matematiksel olarak bunun nasıl yapıldığı konusuna değinmeyeceğim fakat bilgi sahibi olmak isteyenler için buraya tıklayarak ilgili bir videoyu izleyebilir.

Aşağıdaki şekilde en uygun tahmin doğrusu çizilir.

basit doğrusal regresyon tahmin doğrusu

Daha sonra bir tahmin yapıldığında bu doğrudan faydalanılır. Şimdi python ile bu işlemleri nasıl gerçekleştirebileceğimize bakalım.

Dipnot:
Yukarıdaki kodlar şablon olarak yazdığım kodlardır. Deneme yapmak isterseniz uygun bir veri setini python dosyanız ile aynı klasör yapısına koyup veri seti yükleme kısmını değiştirmeniz gerekiyor. Ayrıca bağımlı alan tahmin edilen ve bağımsız alan da tahmin için faydalanılan alanı simgeliyor. Bunları da kendi veri setinize göre alan adlarını değiştirmeniz gerekecek.

 

Tagged With:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.