Selam hacı abi,
Önceki yazımda sonraki blog yazımın konusunu bulduğumu söylemiştim. Oyun programlamak evet ama karıştırmayın. Programlamak farklı bir şey oyun programlamak farklı. İnsan kendi yaptığı bir yazılımı kullanabilir ama kendi yaptığı oyunundaki o zor bölümü bir türlü geçemez.

Bundan yaklaşık 2 sene önce Algoritma ve Programlama sınavım vardı. Sınav sabah saat 8:30 saatlerindeydi. Malum bende ikinci öğretimim. Dedim yaa sabaha kadar dururum ben öyle giderim sınava ne olacak sanki. Sonra sabaha kadar oyun oynayarak geçirdim zamanı. Sonra sınava girdim. Aslında iyi geçtiğini düşünüyordum. Bir kaç gün sonra 38 aldığımı öğrendim. Gidip itiraz falan ettim. Sonra baya dikkatsiz davrandığımı farkettim. Zaten soru ya doğrudur ya yanlıştır mantığıyla okuyunca böyle olmuş. Dikkatsizlikten tabi bir de uykusuzluktan normalde adımdan iyi bildiğim konularda eksik yazmışım. Sen sen ol uykusuz sınava gitme kardeşim.

Bu sınavdan sonra 38 oyununu yazmaya karar verdim. Her şey aslında kafanızda bir oyunun canlanması ile başlıyor. Hepiniz bilirsiniz 2048 oyununu. Bu oyunun mantığını değiştirerek tekrar yazmaya başladım. İlk kullandığım oyun motoru şuan başlayacak olan herkes gibi Unity3d idi. Araştırmaya, videolar izlemeye başladım. Bir de o dönemler adım kadar iyi bildiğim C# ile yazabildiğimi öğrenince biraz sevinmiştim. Ama başında durdukça baya zevk aldığımı farkettim. O zamanlar bu alanda ilerlemek isteyeceğim yoktu kafamda. Çok fazla vakit geçirmeye başladım bilgisayar başında hem oyun oynayarak hem de oyun yazarak. Zaten adım gibi bildiğim dersin sınavından 38 almışım, iyice soğudum. Tabi finalinden 97 almam da ayrı bir ironi.

Neyse biraz oyunun mantığından bahsedeyim sana. Maksimum adımda sayıları toplayarak istenilen sayıya ulaşmak amaç. İstenilen sayıyı geçtiğinde de tahtadaki sayılar negatif oluyor. Bu seferde negatif sayıları büyük sayımız ile toplayarak küçük sayıya ulaşmaya çalışıyoruz. Maksimum adım sayısını geçmemek şartı ile tabiki. Ne kadar az adımda yaparsan o kadar çok puan topluyorsun. Her levelde adım sayısı belli bir matematiğe göre değişiyor. İşte böyle küçük bir oyun ama başlamak için ideal değil mi?

Daha sonra çeşitli bir kaç oyun daha yazdım. Yazdıkça, ortaya bir şey çıktıkça mutlu oluyordum. Aslında tüm mesele bu ya zaten. Mutlu olduğun işi yapmak. Sana burada oyun programlamaya başla değil mutlu olduğun işi yap diyorum. Ama dene belki de mutlu olursun..

Tagged With:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.